  • Vertical multistage pump Lowara 5SV07F011T/D
Be the first to review this product
Availability: In stock
Short information
Productivity: 2.4-8.5 m³/h Head: 50.7-23.1 m. Art. Rated power: 1.1 kW Weight: 27.0 kg
SKU: 1016LC841
Возможна скидка
To receive a discount, call us
tel. (044) 33-999-40, 41
or write
[email protected]
Working hours: Mon-Fri from 9 a.m. to 5 p.m.
x
  • Add to Wishlist
  • Details
  • Reviews
Details
Application
  • Dissolved solids-free water supply for residential, industrial and agricultural sectors.
  • Pressure boosting and water supply systems.
  • Irrigation systems.
  • Washing installations.
  • Water treatment stations.
  • Delivery of moderately aggressive liquids, demineralized water, water with glycol, etc.
  • Circulation of cold and hot water in heating, cooling and air conditioning systems.
  • Boiler feeding.
  • Food and pharmaceutical industry.
Specifications
PUMP
  • Feed: up to 160 m3/h.
  • Head: up to 330 m.
  • Fluid temperature:
- from -30°C to 120°C for 1, 3, 5, 10, 15, 22SV, standard.
- -30°C to 120°C for 125SV, standard.
  • Maximum working pressure:
- 1, 3, 5, 10, 15, 22SV with oval flanges: 16 bar (PN16).
- 1, 3, 5, 10, 15, 22SV with round flanges or Victaulic®, Clamp, or DIN 11851: 25 bar (PN 25).
- 33, 46SV: 16, 25, 40 bar (PN 16, PN25, PN40).
- 66, 92, 125SV: 16 or 25 bar (PN 16 or PN 25).
  • The equipment has been tested in accordance with ISO 9906 - Annex A.
ENGINE
  • Squirrel cage squirrel cage motor with closed design and external ventilation.
  • Lowara motors up to 22 kW (inclusive), 2-pole are supplied as standard. For higher powers, motors from other manufacturers are used.
  • Lowara SM ≥ 0.75kW and PLM three-phase surface motors have efficiency ratings that are classified as Energy Efficiency Class 2 (IE2).
  • Degree of protection IP55.
  • Insulation class F.
  • Characteristics according to EN 60034-1.
  • Standard voltage:
- Single phase version: 220-240V, 50Hz.
- Three-phase version: 220-240/380-415 V, 50 Hz for power range up to 3 kW; 380-415/660-690 V, 50 Hz for power range over 3 kW.
MATERIALS
SERIES 1, 3, 5, 10, 15, 22SV FEATURES
  • The following versions are available:
- F: round flanges, suction and discharge connections are in line ("in-line"), AISI 304.
- T: oval flanges, in-line suction and discharge connections, AISI 304.
- R: round flanges, discharge above suction, with 4 adjustable positions, AISI 304.
- N: round flanges, suction and discharge pipes are in line ("in-line"), AISI 316.
- V: Victaulic® couplings, suction and discharge in-line, AISI 316.
- C: Clamp couplings (DIN 32676), in-line suction and discharge connections, AISI 316.
  • Reduced axial loads allow the use of standard motors available on the market.
  • Mechanical seals meet the requirements of EN 12756 (formerly DIN 24960) and ISO 3069 for series 1, 3, 5SV and 10, 15, 22SV (≤ 4 kW).
  • The balanced mechanical seal complies with EN 12756 (previously DIN 24960) and ISO 3069 and can be replaced without removing the motor from the pump hydraulics , for series 10, 15 and 22SV (≥ di 5.5 kW).
  • For Series 10, 15, 22SV a second fill plug is available.
  • Versions with round flanges, which can be connected with mating flanges, comply with EN 1092.
  • Stainless steel round counterflanges are available on request for versions F, R and N.
  • Ease of maintenance. No special tools are required to assemble and disassemble the pumps.
  • Pumps models F, T, R, N are certified for use with potable water (WRAS and ACS).
  • Standard versions for liquid temperatures from -30°C to +120°C.