  • Circulation pump Lowara LNEE 50-125/15/S
Be the first to review this product
Availability: In stock
Short information
Flow rate: 10.0 - 35.0 m³/h
Head: 14.3 - 7.8 m
Motor power : 1.5 kW
SKU: 101880620
Возможна скидка
To receive a discount, call us
tel. (044) 33-999-40, 41
or write
[email protected]
Working hours: Mon-Fri from 9 a.m. to 5 p.m.
x
  • Add to Wishlist
  • Details
  • Reviews
Details
Application
  • Pumping liquid in heating systems.
  • Fluid transfer in air conditioning systems .
  • Fluid transfer in ventilation systems.
  • Water supply systems.
  • Irrigation systems.
Specifications
PUMP
  • Maximum flow: 305 m3/h (2-pole series), 410 m3/h (4-pole series).
  • Maximum head: 95 m (2-pole series), 41 m (4-pole series).
  • Hydraulic characteristics meet the requirements of ISO 9906:2012 class 3B.
  • Pumped liquid temperature range:
    1. standard version (with BQ1EGG-WA mechanical seal and EPDM O-ring) -25 to +120 °C
    2. versions on request (depending on mechanical seal and ring) -20* or -25 to +120 or +140 °C.
  • Maximum working pressure:
    1. standard version (with mechanical seal BQ1EGG-WA) 16 bar at 90° C and 10 bar at 120° C
    2. versions on request (with other mechanical seals) 16 bar at 120° C and 14.9 bar at 140° C
ELECTRIC MOTOR
  • Asynchronous with squirrel-cage rotor, closed design, with external ventilation.
  • 4-pole model range.
  • Degree of protection IP55 as motor (EN 60034-5), IPX5 as electric pump (EN 60529).
  • Efficiency level IE3 (three-phase 0.75-375 kW).
  • Insulation class 155 (F).
  • Standard voltage:
    1. 3 x 220-240 / 380-415 V 50 Hz for power up to 3 kW.
    2. 3 x 380-415 / 660-690 V 50 Hz for power over 3 kW.
  • Maximum outside temperature: 40°C.